Manifesto

Sculpture ‘’slow fashion’’ tanımına uyabilen, satıcıya, tüketiciye, özellikle üreten insana ve ekosisteme duyarlı, şeffaf bir giyim markasıdır. Bu markanın kurulma amaçlarından en önemlisi; süregelen moda üretimi ve tedarik zincirinin agresif ve hızlı bir şekilde ilerlemesinin neden olduğu, üretmekten çok tüketen bu sisteme duyulan endişedir.
Doğayı ve tekstil üreticilerinin sağlığını ön planda tutan Sculpture ürünleri, Antakya’nın tarihi sokaklarında bulunan eski bir evin, atölyeye dönüştürülmüş halinde üretiliyor. Markanın en büyük hedefi unutulmaya yüz tutmuş geleneksel tekniklerin kullanım alanlarının genişletilerek çağdaş giyime entegre edilmesi. Bunu yaparken doğaya, insana ve hayata karşı sorumlulukları göz ardı etmeyerek, tercihen kadınların daha aktif rol aldığı bir üretim modeliyle, tüketilebilecek miktarın çok daha üstünde ürün üretilmemesi, yerli ve organik kumaşların kullanılması yaklaşımı benimseniyor.

 

FUTURE PAST / Dönüşüm Projesi Hakkında

Bu markayı kurduğumdan beri bu dönüşüm fikri aklımdaydı. Aslında hayalim ayda 1 ya da 2 kişinin atölyeme vazgeçemedikleri ama artık bir sebeple (o ürünü sevmemeleri, kullanılamaz hale gelmiş olması belki bir parçasının yanması vs) giyemedikleri ürünle gelmeleri ve yan yana ürünün değişim sürecini beraber tasarlamamızdı.
Teknolojik gelişmelerle; insanların her şeye çok hızlı ulaşması, görmesi, sahip olmak istemesi ve bu sebeple oldukça fazla mikro trendin hayat bulması, ardından kısa sürede modası geçen ya da enerjisi eskiyen dayanıksız tekstil ürünlerinin üretimine ve dağıtımına sebep oldu. Bunun yanı sıra psikolojik olarak iyi hissetmek için de hepimizin başvurduğu yöntem yeni şeyler edinmek.
‘’Future Past’’ projesinin amacı ezberlediğimiz ‘’yeni’’ bir şey edinme hissinin aksine olan bir ürünü dönüştürerek, kullanılabilecek hale getirerek daha uzun bir süreçten ve üretmekten geçtikten sonra bu hissi yaşamak.
Bunun için yapmanız gereken şey, bir sebepten dolayı kullanamadığınız ama kullanmak istediğiniz kıyafetinizin detaylarını ve isteklerinizi bizimle paylaşmanız. Ardından süreç aşağıdaki gibi ilerlemektedir: Yeniden tasarlama ve üretim süreci anlatılıp, fiyatlandırma stratejisi hakkında bilgi verilir, Yaşam şekliniz ve beklentinize göre kıyafetin neye dönüşebileceği konusunda taslaklar, çizimler ve kumaşlar sunulur, Orijinal ürünün zarar görmemesi için benzer dokuda bir kumaşla prototip dikilir, karar verilen tasarım önce bu prototipte uygulanıp, prova edilir, Onaylandığı takdirde orijinal ürünün değişimi tamamlanır.