• Sculpture ‘’slow fashion’’ tanımına uyabilen, satıcıya, tüketiciye, özellikle üreten insana ve ekosisteme duyarlı, şeffaf bir hazır giyim markasıdır. Bu markayı kurma amaçlarımdan en önemlisi; alışılmış moda üretimi ve tedarik zincirinin agresif ve hızlı bir şekilde ilerlemesinin neden olduğu, üretmekten çok tüketen bu sistemden endişe duyuyor olmamdı.

  • Teknolojik gelişmelerle; insanların her şeye çok hızlı ulaşması, görmesi, sahip olmak istemesi ve bu sebeple oldukça fazla mikro trendin hayat bulması, ardından kısa sürede modası geçen ya da enerjisi eskiyen dayanıksız tekstil ürünlerinin üretimine ve dağıtımına sebep oldu. Sağlık alanında da yaşanan zorlu süreçlerden sonra her ne kadar vücudumuza arkadaşlık edebilecek, gündelik hayatımızı kolaylaştıracak, giyen kişiye beden sağlığıyla ilgili uyarılarda bulunabilecek fütüristik tasarımlara ihtiyaç duysak da geleneksel üretim faaliyetlerinin durdurulması beraberinde yaratıcılığımızı besleyen kültürel mirasımızdan ve belleğimizden hızla kopmamıza neden olmakta. Bu sebeple tamamen elle yapılmış bir dantelin ya da beyaz işin birkaç sonraki nesil tarafından bilinmeme veya elle örülmüş ayakkabı sayasını yapabilecek bir ustanın bulunamaması ihtimalini ortadan kaldırmak Sculpture’ın başlıca hedeflerinden.

  • Doğayı ve tekstil üreticilerinin sağlığını ön planda tutan Sculpture ürünleri, Antakya’nın tarihi sokaklarında bulunan eski bir evin, atölyeye dönüştürülmüş halinde üretiliyor. Markamızın en büyük hedefi ise unutulmaya yüz tutmuş geleneksel tekniklerin kullanım alanlarının genişletilerek çağdaş giyime entegre edilmesi. Bunu yaparken de doğaya, insana ve hayata karşı sorumluluklarımızı göz ardı etmeyen, tercihen kadınların daha çok katkı sağladığı bir üretim modelliyle tüketilebilecek miktarın çok daha üstünde ürün üretilmemesi, yerli ve organik kumaşların kullanılması yaklaşımını benimsiyoruz. 

Tasarımcı Selin Koç Hakkında

1992 yılında Antakya’da doğdum. Üniversite eğitimime kadar orada yaşadım. Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra Istituto Marangoni ‘nin burs yarışmasıyla, burs kazanan tek öğrenci olarak Fashion & Luxury Brand Management yüksek lisansımı Milano kampüsünde tamamladım.

Eğitim sürecim bittikten sonra Boyner Holding’in çeşitli markalarında satın alma, tasarım&ürün yönetimi departmanlarında çalıştım. Ardından sudi etuz markasının baş tasarımcılığını üstlenip, 2020 yılının Ocak ayında kendi markamı kurmak için adım attım.